Nový spôsob potrestania opitých vodičov v Thajsku

fotka

Opití vodiči v Thajsku teraz musia čistiť nemocničné márnice, sledovať naozajstné akcie na pohotovostiach.

Department of Probation (probačné oddelenie) nedávno oficiálne odhalilo program pre 100 opitých šoférov na čistenie nemocničných márnic kvoli tomu, aby im pripomenuli dôsledky ich nezodpovedného šoférovania, ktoré mohlo byť nebezpečným pre životy ostatných, s ktorými zdieľajú tú istú cestu.

Prvá oficiálna skúška programu sa uskutočnila v Taksin Hospital. Tento program má za úlohu zmeniť motoristom postoj k riadeniu vozidla v stave opilosti. Čistenie márnic je spôsob, ako si odčiniť trest a to adresovaním problému zvyšujúceho sa trendu jazdy pod vplyvom alkoholu. Dúfa sa, že program pozdvihne povedomie o bolesti a stratách, ktoré sú dôsledkom ich činov. Okrem čistenia márnice, opití vodiči sú povinní osobne prežiť atmosféru v nemocnici na pohotovosti, čo je ďalšou silnou pripomienkou k tomu, aby znovu zvážili svoje kroky a zaujali správny sociálny zodpovedný postoj.

Program bol sformulovaný spojením úsilia medzi relevantnými vládnymi oddeleniami, ako napríklad ministerstvo zdravotníctva. Znalci sa zhodujú, že krátkodobý, ale o to intenzívnejší pocit zanechá v ľuďoch viac, ako bežné tresty.

Úradníci zapojili myšlienku, že priama skúsenosť s bolesťou a utrpením ľudí, ktorí doplatili na dopravnú nehodu, ktorá sa mohla stať potrestaným optitým šoférom, im nedovolí viac krát zopakovať túto chybu. Všetci zatknutí a odsúdení vodiči budú povinní absolvovať tento program. Zástupca generálneho riaditeľa Probačného oddelenia pán Prasarn Mahalitrakun v minulosti povedal, že opití vodiči boli posielaní na verejnoporospešné práce, kde čistili ulice, dopravné značenie a semafóry. Lenže podľa neho drvivá väčšina tieto nútené práce brala len ako nutné zlo bez akéhokoľvek poučenia sa. Preto prišiel s týmto nápadom, vyskúšať niečo iné. „Chceme vidieť, čo sa s nimi stane teraz, keď budú priamo konfrontovaní s dôsledkami ich nezodpovedných činov.“ povedal.

Podľa centra pre bezpečnosť cestnej premávky, bolo „7 smrteľných dní“ počas Thajských sviatkov pri oslave Nového roka v Songkrane, na ktorých sa odhalilo 5228 ohlásených prípadov opitých šoférov, co je o 29% viac, ako rok predtým. Všetci dúfajú, že tento nápad prinesie zníženie týchto nepríjemných čísel.